Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Joanna Kluzik-Rostkowska: Czy Bronisław Komorowski zmienił zdanie ws. Białorusi?

Joanna Kluzik-Rostkowska: Czy Bronisław Komorowski zmienił zdanie ws. Białorusi? Wtorek, 29 Czerwca 2010 Sztab Jarosława Kaczyńskiego spytał Bronisława Komorowskiego, czy zmienił zdanie w sprawie Białorusi - współpracownicy kandydata przywołali sejmową wypowiedź Komorowskiego z 2006 r., w której mówił on, że sytuacja na Białorusi będzie funkcją m.in. polityki Rosji wobec Mińska.

Komorowski mówił w niedzielę, że zaskoczyła go w debacie telewizyjnej wypowiedź Kaczyńskiego, w której kandydat stwierdził m.in., że o sytuacji Polaków na Białorusi porozmawiałby z prezydentem Rosji. „Chociaż Białoruś jest oddzielnym państwem, to jednak porozmawiać w tych sprawach warto” - mówił Kaczyński. Komorowski ocenił, że pomysł, by rozmawiać o sprawach Białorusi z Moskwą jest rzeczą „niesłychaną”.

Nawiązując do tej wypowiedzi Komorowskiego, sztabowcy Jarosława Kaczyńskiego przytoczyli we wtorek na konferencji prasowej wystąpienie sejmowe Komorowskiego z 2006 roku, w którym mówił: „Białoruś pozostaje wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej. Sytuacja w tym kraju w znacznej mierze będzie funkcją polityki Rosji wobec Mińska”.

Sztab Jarosława Kaczyńskiego zaprezentował również wystąpienie obecnego szefa MON Bogdana Klicha, który jeszcze jako europoseł mówił, że temat Białorusi należy wprowadzić do agendy kolejnego szczytu UE-Rosja, bowiem - jak powiedział wówczas Klich - to Rosja dysponuje takimi narzędziami nacisku politycznego i ekonomicznego, które mogą przyczynić się do złagodzenia reżimu w Mińsku.

„Panie marszałku Komorowski, które z tych zdań wypowiadanych przez pana wtedy i teraz jest prawdziwe?” - pytała szefowa sztabu Joanna Kluzik-Rostkowska

„Chcemy się dowiedzieć, czy pan zmienił zdanie w tej sprawie, czy podpisuje się pan pod tym, co mówił i myślał kilka lat temu; co mówił i myślał dzisiejszy minister obrony narodowej Bogdan Klich, czy też diametralnie zmienił pan zdanie w tej sprawie, bo naprawdę troszeczkę się pogubiliśmy w tych metamorfozach pana marszałka” - powiedziała szefowa sztabu Kaczyńskiego.

JS/PAP
Drukuj
Włącz się w kampanię
Przynieś babci dowód
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony